Pies - nowy członek rodziny

Pierwszy pies powinien być przyjazny i łatwy w wychowaniu. Wybór powinien być skrupulatnie przemyślany.

 

Spis treści:

  1. Na co zwrócić uwagę przy wyborze pierwszego psa?
  2. Informacje o danej rasie psa
  3. Wymagania żywieniowe
  4. Wymagania rasy
  5. Czystość a pies
  6. Potrzeby każdego psa
  7. Koszt
  8. Końcowy wybór 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pierwszego psa?

Przy wyborze pierwszego psa należy zwrócić uwagę na kilka istotnych czynników. Jak wiadomo, niektóre psy walczą o dominację, zatem dla niedoświadczonego psiego opiekuna nieodpowiednią rasą będzie np. doberman. Ta rasa jest wymagająca, pies potrzebuje stanowczego i doświadczonego właściciela. Psa nie wybiera się dlatego, że ładnie wygląda czy dana rasa jest modna. Czworonóg powinien być zgrany ze stylem życia właściciela. Nie wybierajmy bardzo aktywnych psów, jeśli jesteśmy kanapowcami. W takiej sytuacji pies może być nieszczęśliwy, czego pragniemy uniknąć.

Podczas pierwszych tygodni psa w nowym domu nie można go zostawiać samego na kilka godzin, gdyż może u niego wystąpić lęk separacyjny. Aby temu zapobiec należy stopniowo uczyć psa zostawać samemu na krótki czas, zostawiając mu gryzak lub kilka przysmaków, aby odwrócić uwagę od tego, że został na chwilę sam.

 Informacje o danej rasie psa

Przed zdecydowaniem się na czworonoga najlepiej nagromadzić informacje o psach. Dzięki temu łatwiej zdecydować, która rasa się najbardziej nada na pierwszego psa dla nas. Ważne jest skupienie się na usposobieniu pieska, wymaganej pielęgnacji i zasad dotyczących żywienia. Istnieje multum dobrych źródeł wiedzy, są to lekarze weterynarii, hodowcy, behawioryści oraz pracownicy schroniska. Informacji można również zaczerpnąć od znajomych posiadających psy. Pamiętajmy, by nie korzystać tylko z jednego źródła!

 Wymagania żywieniowe

Jak to jest z tym jedzeniem? Musimy się liczyć z tym, że im większy pies, tym więcej je. Pożywienie powinno być kompletne i zbilansowane. Dobór karmy to bardzo ważna sprawa. Dzięki niej pies może cieszyć się zdrowym i długim życiem. Dobra karma charakteryzuje się nie tylko tym, że pies ją wcina ze względu na wabiący zapach i dobry smak. Taka karma także zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze, wraz z witaminami i minerałami, potrzebne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Przyczynia się do tego też regularne przyjmowanie posiłku. Brak stałych por karmienia może powodować problemy gastryczne i niedobory żywieniowe. Niektóre rasy psów wymagają specjalnej diety, ponieważ mogą mieć alergie, skłonności do tycia lub uwarunkowane genetycznie schorzenia. Dodatkowo obowiązkowym składnikiem w przepisie na zdrowego psa jest nieustanny dostęp do czystej, świeżej wody.

 Wymagania rasy

Istotna jest również kwestia naszego stylu życia i warunków, w jakie jesteśmy w stanie zapewnić naszemu pupilowi. Wybierając rasę psa należy zwrócić uwagę na ich naturalne instynkty. Poszczególne rasy psów charakteryzują się określonymi cechami. Są psy polujące, obronne, pasterskie. Musimy liczyć się z tym, że niektóre rasy są bardzo szczekliwe.

Każdy pies ma swoje potrzeby. Przed dokonaniem wyboru należy się głęboko zastanowić nad tym, ile tak właściwie mamy czasu. Ile godzin spędzamy w pracy, ile czasu mamy dla bliskich, ile dla siebie i ile jesteśmy w stanie poświęcić nowemu domownikowi. Pies potrzebuje towarzystwa, odpowiedniej ilości ruchu i nieustannej opieki. Musimy dobrze zagospodarować czas, aby pies nie czuł się samotny i miał zapewnioną wystarczającą dawkę aktywności fizycznej. W przeciwnym razie może stać się nieznośny próbując zwrócić na siebie uwagę, bądź wyładowując energię.

Mały pies nie oznacza małej odpowiedzialności! Wszystko zależy od rasy.

 Czystość a pies

Psy gubią sierść przez cały rok. To naturalne zjawisko, które nasila się dwa razy w roku - na wiosnę i jesień. Pies wtedy przystosowuje się do zmian atmosferycznych. Niestety ich sierść możemy znaleźć na meblach, ubraniach, a nawet w jedzeniu. Aby nieco skrócić okres linienia warto regularnie czesać psa. Można to robić codziennie, w przeciwieństwie do kąpieli. Nie można tego robić zbyt często.

 Potrzeby każdego psa

Przygotujmy się również na to, że psa trzeba wyprowadzać w każdą porę roku, niezależnie od pogody. Podczas spacerów psy załatwiają nie tylko potrzeby fizjologiczne, ale również behawioralne. Jest to na przykład potrzeba węszenia. Pies żeby się odstresować żuje, gryzie i szarpie. Dlatego rozszarpana poduszka nie świadczy o złośliwości pupila, ale o nudzie lub stresie, frustracji. Warto bawić się z psem podczas spacerów, dzięki temu stają się ciekawsze, a po powrocie z fascynującego spaceru pies jest wyciszony i ma czas na odpoczynek, którego potrzebują nawet najaktywniejsze rasy.

 Koszt

Posiadanie psa wiąże się z wydatkami. Zakup psa z profesjonalnej hodowli nie jest najniższą kwotą, w zależności od rasy możemy zapłacić nawet kilka tysięcy złotych. Musimy zainwestować w wyprawkę składającą się z niezbędnych przyborów takich jak obroża, szelki, smycz, miski, zabawki, środki i akcesoria pielęgnacyjne, transporter lub klatka, zakup odpowiedniej karmy, przysmaków. Niestety to nie jedyne wydatki z tym związane. Opieka weterynaryjna, szczepienia, leki i preparaty na pasożyty to obowiązek, którego nie można zaniedbywać. Koszty wzrastają w przypadku choroby psa.

 Końcowy wybór

Po zgromadzeniu informacji o zwierzęciu, którym jesteśmy zainteresowani i dokonaniu ,,rachunku sumienia”, na temat potrzeb danych ras i świadomości tego, co jesteśmy w stanie dać zwierzęciu, możemy dokonywać wyboru. W przypadku adopcji psa ze schroniska warto zapoznać się ze zwierzęciem jeszcze podczas jego pobytu w tym miejscu. Najlepiej zapytać hodowcę i pracowników schroniska, o każdy szczegół, aby rozwiać wszelkie wątpliwości i mieć pewność co do końcowego wyboru.

 

 

Podejmij rozsądną decyzję! Pamiętaj, że wpływa ona nie tylko na Twoje życie, ale i także na życie psa, którego bierzesz pod swoje skrzydła. Podejdź do sprawy realistycznie, na dłuższą metę zmuszanie się do aktywności przez energicznego psa może nie zdać egzaminu.