Psy na wczasach

Wczasy z ukochanym zwierzakiem to czysta przyjemność. Niekiedy niestety nie możemy go zabrać ze sobą na wakacje. Jak to zaplanować?

 

Spis treści:

 1. Jak wyglądają wczasy z psem?
 2. Gdzie najlepiej jechać z czworonogiem?
 3. Czy warto zabierać ze sobą psa?
 4. Jak się przygotować do podróży?
 5. Co powinien zawierać psi bagaż?
 6. Co powinna zawierać apteczka?
 7. Co zrobić ze zwierzęciem na czas wyjazdu?Jak wyglądają wczasy z psem?

Nie jest to rzadkim zjawiskiem, że możemy spotkać psa nad morzem czy w górach - gdziekolwiek nie pojedziemy, wszędzie możemy dostrzec wesoło merdające ogonem psiaki. Niektóre po prostu mieszkają w takich malowniczych miejscach, inne zaś są podróżnikami. Jeżdżą na wakacje razem ze swoimi właścicielami. Wybierając się na wczasy ze swoim pupilem musimy sprawdzić, czy nasze docelowe miejsce zakwaterowania toleruje zwierzęta. Na szczęście miejsc przyjaznych zwierzakom jest coraz więcej, zatem nietrudno znaleźć dobrą kwaterę. Zwróćmy uwagę na to, czy okolica, do której się wybieramy, będzie równie przyjaźnie nastawiona dla naszego psa - nie wszystkie miejsca, do których chcemy się udać, akceptują zwierzęta. Znajdźmy miejsce, do którego warto się udać z psem, niektóre miejsca są bardziej atrakcyjne dla ludzi, niż dla psów. Mając na celu jedynie własny wypoczynek, lepiej pozostawić psa z zaufaną osobą lub w psim hotelu, by nie męczyć ani psa, ani siebie.Gdzie najlepiej jechać z czworonogiem?

Mamy coraz więcej miejsc, w których czworonogi są mile widziane. Wyprawa z psem pomoże nam zbudować silną więź, przełamać zwykłą codzienność. Możemy śmiało wybrać się ze swoim zwierzakiem nad morze lub w góry.

Góry są świetnym rozwiązaniem. Mamy tam wiele szlaków do spacerowania. Pamiętajmy też, żeby się upewnić czy szlak, na który się wybieramy jest przeznaczony również dla czworonogów. W Polsce mamy wiele parków narodowych i nie tylko. Jeśli chcemy spacerować i podziwiać malownicze widoki na takim terenie koniecznie musimy zwrócić uwagę na to, czy na terenie danego parku zwierzęta są tolerowane. Psy są mile widziane jedynie w kilku parkach narodowych. Mniej ograniczeń mają parki krajobrazowe. Więcej na ten temat dowiecie się w artykule ,,Parki krajobrazowe i parki narodowe - gdzie na spacer?Czy warto zabierać ze sobą psa?

Oczywiście, że tak! Chociaż to zależy od wielu czynników… Wyprawa z psem pomoże nam zbudować silną więź, przełamać zwykłą codzienność. Możemy śmiało wybrać się z psem nad morze lub w góry. Jednakże koniecznie zastanówmy się czy nasz pies nadaje się na taki wyjazd. Mając na uwadze wakacje z psem, warto skupić się na jego wygodzie i bezpieczeństwie. Nie ma co wybierać się na wakacje marzeń z psem, gdzie może się czuć niekomfortowo podczas podróży. Długie loty samolotem, upalny klimat, zgiełk, to jedne z czynników, które mogą sprawić, że zwierzak będzie się czuł nieswojo.

Loty samolotem są dla psa bardzo stresujące. Zwłaszcza, kiedy muszą odbyć lot w luku bagażowym. O innych procedurach możemy dowiedzieć się na lotnisku. Nie można karmić zwierzęcia na 4 godziny przed lotem, w razie potrzeby należy się skonsultować z lekarzem weterynarii w celu uzyskania tabletki na uspokojenie. Pamiętajmy także o paszporcie, aktualnych szczepieniach i zasadach dotyczących podróży ze zwierzęciem na terenie danego kraju. Informacje można zaczerpnąć w konsulacie.Jak się przygotować do podróży?

Skąd mamy mieć pewność czy nasz pies nadaje się do dalszych wycieczek? Musimy go nieco przygotować. Być może każda jazda samochodem kojarzy mu się z weterynarzem. Zmieńmy to! Weźmy go na spacer w nowe miejsce i przekupmy czymś dobrym - przecież smaczki to najlepsza waluta! Niech jazda nie kojarzy mu się jedynie z weterynarzem. Nie podawajmy jedzenia tuż przed wyjazdem, ani nie przesadzajmy z ilością posiłku do spożycia. Nie chcemy przecież, aby nasz pies odczuwał dyskomfort lub wymiotował. Sprawdźmy, jakich szczepień potrzebuje przed wyjazdem do danego kraju, zorganizujmy mu paszport. Można go wyrobić u uprawnionego lekarza weterynarii, koszt wynosi około 100 zł. Warto odpowiednio wcześnie dowiedzieć się jakie zasady panują w miejscu, do którego wyjeżdżamy. Poza paszportem, szczepieniem przeciwko wściekliźnie oraz mikrochipem, które są wszędzie potrzebne.Co powinien zawierać psi bagaż?

Pakując się na wakacje, nie zapominajmy spakować psiaka. Przede wszystkim miski. Należy je trzymać na wierzchu, by podczas postoju podać psu wodę. Postoje są bardzo istotną częścią podróży. W tym czasie pies może załatwić swoje potrzeby fizjologiczne i odpocząć od jazdy. Skoro mamy miskę, to koniecznie potrzebujemy jeszcze ulubioną karmę! Akcesoria pielęgnacyjne takie jak szczotka przy codziennym rozczesywaniu psa też się przyda. Dla wygody i poczucia bezpieczeństwa weźmy naszemu psiakowi poduchę lub legowisko. Dzięki temu będzie odczuwał swój zapach i poczuje się bezpiecznie. Niezbędna jest książeczka zdrowia ze wszystkimi aktualnymi szczepieniami. Nie wybierajmy się nigdzie bez szczepienia przeciwko wściekliźnie! Należy pamiętać też o apteczce. Zwłaszcza, jeśli nasz pupil przyjmuje jakieś leki. Nigdy nie pomijajmy jej w naszej liście pakowania - nie wiemy kiedy nadarzy się sytuacja, w której apteczka będzie potrzebna. Podczas podróży w ciepłą pogodę pamiętajmy o tym, żeby chronić psa przed słońcem. Zawsze starajmy się zapewnić mu zacienione miejsce, zabierzmy też jakieś akcesoria chłodzące.Co powinna zawierać apteczka?

Jako niezbędnik przy każdym wyjeździe dobrze jest zwrócić uwagę na to, czy jest kompletna. W apteczce powinny się znaleźć:

 • środek odkażający,
 • maści na rany i skaleczenia,
 • bandaże i nożyczki,
 • kompres chłodzący,
 • lek na chorobę lokomocyjną,
 • leki przyjmowane przez psa,
 • cążki lub pęseta,
 • termometr,
 • łagodny środek do czyszczenia uszu lub roztwór soli do płukania,
 • elektrolity w proszku,
 • tabletki z węgla modyfikowanego lub inne preparaty na biegunkę,
 • krem przeciwsłoneczny (stosowany dla psów krótkowłosych),
 • numery telefonów weterynarzy w okolicy naszego pobytu (najlepiej zapisane w telefonie).Co zrobić ze zwierzęciem na czas wyjazdu?

Jeśli nasz pies jest towarzyski lub akceptuje inne osoby niż domowników, możemy go oddać pod opiekę zaufanej osobie. Wiadomo, przestrzeganie pory karmienia, regularne spacery, zabawa (i nie tylko!) to obowiązek, który powierzymy osobie, której oddamy psa na czas naszego urlopu. Rodzice czy przyjaciele jako zaufane osoby z pewnością nie są obce też psu. Dzięki temu nie będzie się czuł niekomfortowo.

Kolejną opcją jest oddanie psa do zwierzęcego hotelu. Pracuje tam przeszkolona i wykwalifikowana kadra, która z pewnością profesjonalnie zajmie się Waszym pupilem podczas nieobecności. Zadbają o bezpieczeństwo i dobre samopoczucie psa. Dodatkowo możecie prosić o fotorelacje lub nagrania z pobytu Waszego psiaka w hotelu. Niezależnie od tego, gdzie i komu powierzymy opiekę nad psem, nie powinniśmy się z nim czule żegnać. Pies nie zrozumie, że po wyjeździe wrócicie. Rozczulanie się nad rozstaniem może zafundować mu tęsknotę, a przecież nie chcemy, by nasz pies cierpiał.Akcesoria w naszym sklepie przydatne na wyjazd:

 

Miska z wodą (zdjęcie jakiejkolwiek miski do wody ze sklepu)

Mata chłodząca (Link do produktu)

Adresówka (Link do produktu)

 

Obowiązkowo umówmy się na wizytę do weterynarza. Lepiej się upewnić, czy nasz pupil jest całkowicie zdrowy i bez problemu zniesie wyjazd.