Kastracja czy sterylizacja?

Dzięki tym zabiegom możemy się przyczynić do zmniejszenia bezdomności wśród zwierząt. Często błędnie nazywamy zabiegi, stosując nazwy potocznie lub zamiennie. Należy zawsze zapytać lekarza weterynarii o wszelkie szczegóły. Czym się od siebie różnią?

 

 

 

Spis treści:

  1. Czym jest kastracja?
  2. Czym jest sterylizacja?
  3. Czy to bezpieczne?
  4. Przebieg
  5. Kiedy podawać psa lub kota do zabiegu?
  6. Tycie zwierząt 

Czym jest kastracja?

Ten zabieg polega na usunięciu jajników i macicy u samic, jąder i najądrza u samców. Kastracja inaczej to ovariectomia (owariektomia) - usunięcie jajników, hysterectomia (histerektomia) - usunięcie macicy, ovariohysterectomia (owariohisterektomia) - usunięcie jajników i macicy. Wykastrowane zwierzę staje się bezpłodne, nie produkuje już komórek rozrodczych, ma zahamowany popęd płciowy. Kastracja może zmniejszyć poziom agresji i nadpobudliwość u zwierzęcia. Innym objawem jest obudzenie instynktów, które wcześniej były tłumione. Pies może zacząć poszukiwać wszędzie jedzenie. Kastracja niweluje ryzyko wystąpienia chorób i ma wpływ na długość życia zwierzęcia. Dzięki temu u samic nie wystąpi ciąża urojona. 

Czym jest sterylizacja?

Również jest metodą antykoncepcji, jednakże jest wykonywana rzadziej niż kastracja. Jednym z ważniejszych powodów jest to, że po sterylizacji wciąż istnieje ryzyko groźnych chorób i problemów z hormonami. Opiera się na podwiązaniu lub przecięciu jajowodów u samic, nasieniowodów u samców - bez usuwania gonad. Przez to hormony są wciąż produkowane. Po sterylizacji zwierzak dalej może znaczyć swój teren. Dodatkowo kocur może nadal próbować uciekać na poszukiwania partnerki, a kotka będzie przechodziła ruję. Ten zabieg jest tańszy, ale jedyną korzyścią jest zapobieganie rozrodu. Niestety nie daje 100% skuteczności. Wśród schorzeń mogą po niej wystąpić stany zapalne układu rozrodczego, torbiele, cysty, nowotwory przyczyniające się do śmierci pupila. 

Czy to bezpieczne?

Zabiegi wywołują wiele niepewności. Wszystko niesie ze sobą ryzyko, szereg konsekwencji. Nie ma się czego obawiać, jeśli oddamy pupila w dobre ręce. Kastracja lub sterylizacja są wykonywane przez doświadczonych lekarzy weterynarii, których zawsze można pytać o wszystko co nas nurtuje - są specjalistami w tej dziedzinie. Z pewnością posiadają doświadczenie, które pozwoli na rozwianie wszelkich wątpliwości. Stosowanie się do zasad bezpieczeństwa i odpowiednie przygotowanie przed zabiegiem niwelują jakiekolwiek zagrożenia. 

Przebieg

Na samym początku weterynarz dokonuje oceny zdrowia zwierzęcia, wykonuje badania, na podstawie których stwierdza, czy nasz pupil może przejść zabieg. Lekarz opowie o przygotowaniu do konkretnego zabiegu. Pamiętajmy, że pupil musi być na czczo. Aby zapobiec zakażeniu, usuwa się sierść w okolicach działania chirurga. Anestezjolog działa pod indywidualne potrzeby zwierzęcia - absolutnie nie ma powodu do obaw. Zabiegi są wykonywane pod premedykacją, w znieczuleniu ogólnym. Trwają od kilkunastu minut do godziny, później zwierzę zostaje na obserwacji. Nie można odebrać zwierzaka od razu po zabiegu, musi zostać na kilkugodzinnej obserwacji. Aby zapobiec zainteresowaniu zaszytą raną zakłada się psu kołnierz, a kotu kubraczek. Nie każdy kot chce w nim chodzić, w efekcie może ograniczyć ruch do minimum. Po ściągnięciu go znów nabiera chęci do eksplorowania otoczenia. Zjawisko zniechęcenia do ruchu zostało nazwane ,,depresją kubraczkową”. Na czas kuracji weterynarz poda leki przeciwbólowe, antybiotyki lub przeciwzapalne do podawania w domu i umówi wizyty kontrolne. 

Kiedy podawać psa lub kota do zabiegu?

Suki i kotki powinno się poddać do kastracji lub sterylizacji po pierwszej rui. Najlepszym czasem jest okres 10-12 tygodni od zakończenia cieczki do maksymalnie miesiąca przed kolejną. W przypadku psów jest to około 7-14 miesiąc życia, w zależności od rasy, a u kocurów 9-10. Zaleca się wcześniej kastrować dachowce pospolite. Najkorzystniej zapytać się o ocenę weterynarza, który określi dojrzałość pupila. 

Tycie zwierząt

Prawdą jest to, że zwierzęta po kastracji mogą przytyć. Dlatego należy im podawać specjalistyczne karmy, które pomogą zapobiec temu następstwu. Pupilowi nic się nie stanie, jeśli będziemy się stosować zaleceń lekarza. Wykastrowane psy są szczególnie narażone na tycie. Musimy zadbać o odpowiednią dietę i dawkę ruchu. Pomoże to ograniczyć i spalać zbędne kalorie. Suczki po kastracji mogą nie trzymać moczu. Można się podjąć leczenia tej dolegliwości odpowiednimi lekami weterynaryjnymi.Decydujmy rozważnie o zdrowiu i życiu naszego ukochanego towarzysza. Chcemy by żył długo i bezpiecznie, zatem podejdźmy odpowiedzialnie do każdego wyboru dotyczącego jego zdrowia.