Miski spowalniające jedzenie

Zastanawialiście się kiedyś nad tym jakie korzyści przynoszą miski spowalniające jedzenie? Ich celem jest zapobieganie łapczywemu spożywaniu posiłku przez czworonoga, ale nie jest to jedyna zaleta tych misek.

 

Spis treści:

  1. Skąd się bierze łakomstwo u psa?
  2. Czy da się jeść ,,źle” i czym to grozi?
  3. Co takiego robią te miski?
  4. Jaką miskę wybrać?

 

Nie da się nie zauważyć, że niektóre psy połykają, nie gryzą swojej karmy, lub jedzą ją zbyt szybko. Można temu zapobiec serwując pupilowi pożywienie w misce spowalniającej, która zmusi go do wolniejszego jedzenia. Bardzo ważne jest dbanie o prawidłowe przyjmowanie pokarmu przez pupila, gdyż łakome jedzenie może się odbić niekorzystnie na jego zdrowiu. 

Skąd się bierze łakomstwo u psa?

Być może pies w przeszłości miał do czynienia z zabieraniem jedzenia. Powodem może też być nieregularne jedzenie, jak to często bywa przy bezdomności. Pies nauczył się, że musi szybko pochłaniać pokarm, zanim zniknie. Nawet nasz pies nie musiał tego doświadczać na własnej skórze. W badaniach epigenetycznych dowiedziono, że łapczywe jedzenie u psa bierze się od jego rodziców, którzy niegdyś tego doświadczyli. Nie jest to jedyny powód, przez który pies nie może jeść spokojnie. Być może jest po prostu łakomy. Nierzadko się zdarza również u ludzi, że nie możemy się powstrzymać, kiedy mamy przed sobą coś smacznego. W przypadku psów, niestety nie będą w stanie się powstrzymać świadomością tego, że jedzenie w taki sposób jest niezdrowe i bywa bardzo niebezpieczne. 

Czy da się jeść ,,źle’’ i czym to grozi?

Pokarm przed trafieniem do układu trawiennego powinien być idealnie rozdrobniony. W przypadku samego połykania w brzuchu psa dzieją się rewolucje, ponieważ jedzenie dopiero tam jest rozdrabniane. Sam proces chemiczny rozkładu pokarmu może nie wystarczyć. Pies musi sam gryźć swoje pożywienie, w przeciwnym razie długie zwlekanie przyniesie za sobą masę przykrych dla zdrowia konsekwencji. W przypadku zdrowego psa pokarm przechodzi przez układ trawienny od 12 aż do 30 godzin. Czas się różni w zależności od składu spożywanej karmy, wielkości posiłku, wielkości psa i wielu innych czynników. Karma dla psów z wrażliwym żołądkiem przy takim wyzwaniu niewiele pomoże - należy przypilnować psa, aby gryzł. Dodatkowo gryzienie jest naturalnym zachowaniem psa, tak samo jak żucie i lizanie.

Pies nieprawidłowo przyjmując pokarm jest narażony na nieprawidłowy rozwój organizmu, który bezpośrednio przyczynia się do wielu schorzeń. Najczęściej łapczywe jedzenie przez psa powoduje liczne wzdęcia i bóle brzucha, a nawet skręt żołądka, który jest bardzo niebezpieczny, może zagrozić życiu psa. 

Co takiego robią te miski?

Miski spowalniające jedzenie charakteryzują się licznymi wypustkami, z których pies wydobywa karmę. Poprzez stosowanie takiej miski psi język przemierza labirynt, co pomaga mu się wyciszyć i zrelaksować. Miski interaktywne, jako połączenie miski i zabawki, wraz z typowymi miskami spowalniającymi jedzenie, skutecznie zapobiegają łapczywemu jedzeniu przez psa. Dzięki nim zwykłe karmienie zwierzaka staje się rytuałem, będącym korzystnym rozwiązaniem w trosce o zdrowie czworonoga. 

Jaką miskę wybrać?

Rozmiar miski zależy od psa i wielkości jego posiłku. Ważne, aby w misce zmieściło się to, co pies musi zjeść. Na rynku są dostępne miski o różnych średnicach - każdy znajdzie coś dla siebie. Dobrym rozwiązaniem są miski z antypoślizgową podstawą. Dzięki temu pies nie wędruje z talerzem próbując się najeść. Jeśli chodzi o tworzywo, takie miski są najczęściej wykonane z plastiku. Można je łatwo umyć nawet w zmywarce. Warto też zwrócić uwagę na kolor. W większości barwa miseczki nie zrobi psu różnicy, natomiast wybierając miskę w kolorze, które wyłapuje psie oko, możemy nieco zrazić psa do nowego naczynia. Takimi kolorami są np. żółty i niebieski.