Kot na wakacjach

Widzieliście kiedyś kota na plaży? Czy można w ogóle zabierać ze sobą kota na wczasy? Odpowiadamy!

 

Spis treści:

  1. Czy można zabrać kota na wakacje?
  2. Jak koty znoszą podróże?
  3. Zadania do wykonania, przygotowania
  4. Co powinien zawierać koci bagaż?
  5. Kocie dokumenty
  6. Czy można zostawić kota samego na czas urlopu?
  7. Akcesoria na wyjazd w naszym sklepie
 

Czy można zabrać kota na wakacje?

Jak to jest z tymi kotami? Można, czy nie? To kwestia nieco sporna. W internecie możemy zetknąć się z wieloma kocimi przyjaciółmi podróżującymi wraz ze swoimi właścicielami. Czy my też tak możemy?

Zabierając zwierzaka przede wszystkim musimy się upewnić, że miejsce naszego wypoczynku akceptuje czworonożnych wczasowiczów. Niektóre miejsca pobierają dodatkowe opłaty za pobyt zwierzęcia. Jak wiadomo, koty przywiązują się do otoczenia, w którym żyją. Nie każdy nadaje się do wyjazdów. W głównej mierze zabranie kota ze sobą zależy to od tego, jak znosi zmiany.

Możemy zabrać kota na plażę, pod warunkiem, że lubi eksplorować nowy teren. Odważne, ciekawskie i towarzyskie koty odnajdą się w nowym otoczeniu. Nie każdy przepada za wychodzeniem i przebywaniem na zewnątrz. Zwracajmy uwagę na poszczególne zachowania naszych czworonogów - świadczą o jego samopoczuciu i stosunku do otaczającego świata. Pamiętajmy, że sama podróż bardzo stresuje kota. Nie zaleca się jeździć z kotem na jakikolwiek dalekie wyprawy. Nierozłączną częścią każdej podróży są postoje. Podczas takiej przerwy każdy powinien rozprostować nogi i zaczerpnąć świeżego powietrza.
 

Jak koty znoszą podróże?

Na ogół podróż jest dla kota stresująca. Powinien mieć zapewnione odpowiednie warunki w postaci transportera w odpowiednich dla siebie wymiarach, a przede wszystkim dostęp do powietrza. Co jakiś czas należy zrobić postój, w ciągu którego kot może załatwić swoje potrzeby fizjologiczne, napić się wody oraz stąpać po stałym lądzie. To pomaga w odstresowaniu. Żeby zapobiec wymiotom musimy pilnować, by nasz pupil nie jadł zbyt wiele tuż przed podróżą. Jeśli mamy wybór - zrezygnujmy z podróży samolotem. Natomiast nie mając takiej opcji powinniśmy odpowiednio wcześnie zwrócić się do behawiorysty, który pomoże przygotować kota do lotu.
 

Zadania do wykonania, przygotowania

Liczmy się z ogromnym obowiązkiem zabierając czworonoga na wyjazd. Musimy mieć oczy wkoło głowy, zwłaszcza jeśli to pierwszy lub jeden z pierwszych wyjazdów dla naszego kota. To nie lada wyzwanie. Nie możemy zostawiać go w pomieszczeniach z otwartymi oknami, nigdy nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czy nie postanowi uciec. Zostawianie go samego na niemalże cały dzień, to też nie do końca dobre rozwiązanie. Może narobić szkód, a nawet zrobić sobie krzywdę. Nie puszczajmy go bez kontroli w obcym miejscu. Ostrożności nigdy za wiele. Chcąc zaoszczędzić kotu stresu nie zabierajmy go w hałaśliwe i ruchliwe miejsca. Niektóre kraje wymagają, aby zwierzak był odrobaczony i odpowiednio zabezpieczony przed kleszczami. Przygotujmy swojego kota do wycieczki. Koniecznie zapoznajmy się ze wszystkimi zasadami dotyczącymi wyjazdu w miejsce, którym jesteśmy zainteresowani, by móc podjąć niezbędne działania odpowiednio wcześnie. Jazda samochodem może mu się kojarzyć jedynie z wyjazdem do weterynarza, co z kolei nie jest do końca przyjemne. Zabierzmy go kilka razy do miejsca, w którym może się pobawić, poznać nowe otoczenie w towarzystwie opiekunów, z którymi jest związany. Na zachętę możemy podarować mu nagrodę za każdą małą wycieczkę, którą zniósł. Możemy też wtedy zwrócić uwagę, czy kotu się to podoba. Jeśli nie, niestety nie będzie mógł wyjechać na wakacje.
 

Co powinien zawierać koci bagaż?

W kociej wyprawce powinna się znaleźć kuweta z zapasem żwirku, karma, miski, smycz z szelkami, zabawki, kocyki. Warto zaopatrzyć się w adresówkę lub obrożę z chipem GPS i apteczkę. Aby kot nie narobił szkód w miejscu wypoczynku, zapakujmy drapak, który będzie mógł atakować swoimi pazurkami. Dodatkowo kot na swoim drapaku wyczuje znajomy zapach, przez co będzie się czuł bezpieczniej. Tak samo na swoich kocykach. Obowiązkowa jest książeczka zdrowia kota oraz paszport, jeśli wyjeżdżamy za granicę. Zwierzę także musi być zaszczepione przeciwko wściekliźnie. Warto zaopatrzyć się też w przysmaki - dzięki nim można przekupić kota w razie potrzeby.
 

Kocie dokumenty

Przede wszystkim przyda nam się książeczka zdrowia z udokumentowanymi szczepieniami. W razie potrzeby weterynarz na podstawie książeczki zdrowia kota będzie mógł podjąć odpowiednie leczenie. Szczepienie przeciwko wściekliźnie jest obowiązkowe w przypadku jakiegokolwiek wyjazdu, natomiast traci swoją ważność, jeśli było wykonane przed wprowadzeniem mikrochipa, który także jest obowiązkowy przekraczając granice państw Unii Europejskiej. W paszporcie także są zawarte wszystkie aktualne szczepienia. Posiadanie paszportu to konieczność, jeśli chcemy przekroczyć granicę. Jego koszt wynosi około 100 zł i można go wyrobić u uprawnionego lekarza weterynarii.

Wszystkie niezbędne informacje dotyczące zasad obowiązujących na terenie niektórych krajów oraz transportu otrzymasz w konsulacie lub na lotnisku. To bardzo istotne, aby wiedzieć, czego potrzebujemy na czas naszej wyprawy, by mogła odbyć się bez komplikacji.

Zaszczepmy swojego kota w odpowiednim czasie przed wyjazdem, by wszystko miało ważność i było dopięte na ostatni guzik.
 

Czy można zostawić kota samego na czas urlopu?

Jeśli nie mamy opcji zabrania kota ze sobą na wakacje, jesteśmy zmuszeni pozostawić go z daleka od siebie. Lepiej zostawić go w domu, czy oddać na czas wyjazdu komuś godnemu zaufania do opieki nad nim? Możemy zlecić zaufanej osobie, by zaglądała do naszego kota raz na jakiś czas podczas naszej nieobecności. Dotrzyma mu towarzystwa, pobawi się i nakarmi. Jeśli nie mamy takiej osoby lub nasz kot ma tendencję do przejadania się, nie jest przyzwyczajony do zostawania samemu, nie mamy drugiego kota do dotrzymania towarzystwa, nasz wyjazd nie jest krótkoterminowy, to możemy zapewnić kotu pobyt w domowym kocim hoteliku. Zazwyczaj cena za pobyt nie wynosi wiele, a dobra opieka potrafi zmniejszyć poziom stresu i tęsknotę u kota. Minusem niestety jest często brakujące miejsce. Z kolei kocie hotele są dwukrotnie droższe, aczkolwiek pracują tam profesjonaliści. Między innymi behawioryści, technicy i lekarze weterynarii. Dzięki ich wykształceniu i doświadczeniu możemy mieć pewność, że oddajemy kota w dobre ręce. Nierzadko możemy też poprosić obsługę o zdjęcia i nagrania naszego kota. Personel kociego hotelu zwraca uwagę na każdego kota i monitoruje jego zachowanie troszcząc się jego bezpieczeństwo i dobre samopoczucie.
 

Akcesoria na wyjazd w naszym sklepie

U nas odpowiednio wyposażysz kota na wyjazd. Gdziekolwiek chcesz z nim wyruszyć - Extrazoo ma dla Ciebie rozwiązanie!

 

Klatka/transporter

Warto rzetelnie dobrać rozmiar transportera dla naszego pupila, aby zapewnić mu bezpieczeństwo. W środku powinno być tyle miejsca, aby zwierzak mógł się swobodnie poruszać i przyjmować wygodne pozycje. Jednakże nie może mieć też zbyt wiele przestrzeni - przez to może się obijać o ściany podczas podróży. Solidny transporter nie zawsze kosztuje grosze, aczkolwiek jest to na tyle niezbędny przedmiot, że nie warto na nim oszczędzać. Nie zapominajmy o wcześniejszym oswojeniu kota z transporterem.

 

Miska z wodą

Przyda się nam trzymana na wierzchu, by w trakcie postoju móc podać kotu świeżą wodę.

 

Szelki i smycz

Niezawodne, obowiązkowe akcesoria na każdy spacer.Zacznijmy planować podróż i przygotowania do niej już dużo wcześniej, by móc zapobiec nieprzyjemnym sytuacjom związanym z organizacją i załatwianiem wszystkich obligatoryjnych spraw i dokumentów.