Adopcja zwierzaka ze schroniska - wywiad

Chcąc adoptować psa ze schroniska musimy wziąć pod uwagę wiele istotnych aspektów. W tym artykule dowiesz się najważniejszych rzeczy związanych z podarowaniem czworonogowi nowego domu. Zebraliśmy informacje na temat adopcji psa prosto od specjalistów!

 

Spis treści:

  1. Czy każdy może adoptować zwierzę ze schroniska?
  2. Czy istnieją określone warunki, które należy spełniać, aby móc adoptować zwierzę?
  3. Na co trzeba być przygotowanym, adoptując zwierzę ze schroniska? Jakie wyzwania mogą czekać opiekuna?
  4. Jak wygląda przygotowanie zwierzaka do adopcji?
  5. Jak przebiega proces adopcji/jakie są etapy adopcji?
  6. Czy po adopcji schronisko utrzymuje kontakt z opiekunem zwierzaka?
  7. Na czym polega praca wolontariusza i jak można nim zostać?
  8. W jaki sposób finansowane jest schronisko?
  9. Czy adopcja jest jedyną formą pomocy zwierzakom w schroniskach? Jak jeszcze możemy pomóc?
  10. Jakie są najpotrzebniejsze rzeczy, które możemy podarować schronisku?

1. Czy każdy może adoptować zwierzę ze schroniska?

 

Czy każdy? Nie! Uważam, że nie wszyscy ludzie powinni mieć zwierzęta. Adopcja - myślę, że musi być to decyzja przemyślana od A-Z. Musi być to decyzja całej rodziny. Musi być to decyzja odpowiedzialna. ODPOWIEDZIALNOŚĆ przy posiadaniu zwierząt to podstawa!

Schronisko to nie jest sklep z zabawkami. Tutaj żyją istoty, które czują. Posiadanie zwierząt wiąże się z systematycznymi obowiązkami, ale również z ogromną radością!

Przy adopcji kierujemy się przede wszystkim dobrem zwierząt. Posiadanie zwierząt to przywilej. Podejmując decyzję o adopcji zwierzaka trzeba mieć na uwadze, że jest to decyzja na kilka/kilkanaście lat wspólnego życia domowników oraz zwierzęcia.

2. Czy istnieją określone warunki, które należy spełniać, aby móc adoptować zwierzę?

 

Osoba adoptująca musi przyjechać na teren schroniska, spotkać się z opiekunem zwierząt/pracownikiem schroniska, przedstawić po krótce jakiego zwierzaka poszukuje (mieszkanie w bloku, dom z ogrodem, jaki tryb życia prowadzi). Opiekun zwierząt bądź wyznaczony, kompetentny wolontariusz przedstawiają zazwyczaj kilka zwierzaków – sugerujemy, aby przed ostateczną decyzją adopcyjną przyjechać kilka, kilkanaście razy do schroniska w celu zapoznania psa/kota/ewentualny spacer, pobyt w kociarni. Gaj ma to szczęście, że jest w naszym zespole Grzegorz, behawiorysta. Każda osoba zainteresowana adopcją może skorzystać z porad Grzegorza, to bardzo ważne! Tak!! Myślę, że chyba jeden z ważniejszych „punktów” w procesie adopcyjnym to konkretna, rzeczowa rozmowa z behawiorystą na zasadzie pytań ze strony nowych opiekunów i odpowiedzi ze strony Grzegorza, który ma ogromną wiedzę, a przede wszystkim doświadczenie w pracy ze zwierzakami, w tym zwierzakami schroniskowymi, bo działamy wspólnie w Gaju od wielu lat.

Oczywiście potencjalny opiekun podpisuje umowę adopcyjną, oooo! I co jest ważne GAJ nie wydaje zwierząt na łańcuch!!!

3. Na co trzeba być przygotowanym, adoptując zwierzę ze schroniska? Jakie wyzwania mogą czekać opiekuna?

 

Adopcja zwierzaka ze schroniska jest niewątpliwie DOBREM. Często w ten sposób ratujemy zwierzaki. Jak wiemy niestety całego świata nie zmienimy, wszystkim nie jesteśmy w stanie pomóc, ale skoro możemy zmienić los AŻ tego jednego, wybranego zwierzaka, to już jest sukces… To już jest budowanie DOBRA.

NIGDY nie adoptujmy zwierząt pochopnie, pod wpływem chwili „bo jest mi żal”…

Choroby. Zwierzęta tak jak i ludzie chorują co wiąże się z ewentualnymi kosztami, należy przemyśleć swoje możliwości finansowe i ewentualne nieprzewidziane wydatki.

Czas i cierpliwość. Zwierzęta potrzebują czasu na oswojenie się z nową sytuacją, z nową rzeczywistością.

Urlop. Trzeba dokładnie przemyśleć czy podczas urlopu będziemy w stanie zapewnić zwierzęciu opiekę lub czy jesteśmy gotowi podróżować wspólnie.

Lęk separacyjny. U zwierząt może wystąpić lęk separacyjny - czy jesteśmy gotowi, cierpliwi, aby z psem ćwiczyć, a zaistniałą sytuację minimalizować?

Nauka czystości. Nie wszystkie zwierzęta będą wiedziały, że potrzeby fizjologiczne załatwiamy na zewnątrz.

4. Jak wygląda przygotowanie zwierzaka do adopcji?

 

Zwierzęta w Gaju są zaszczepione przeciwko wściekliźnie, chorobom wirusowym. Są odrobaczone, odpchlone. Posiadają mikroczipy zarejestrowane w ogólnopolskiej bazie danych. Są wykastrowane, wysterylizowane. Posiadają książeczki zdrowia. Jeżeli potencjalny opiekun prosi o kąpiel przed wyjazdem, a my mamy wolną chwilę (chociaż u nas to tak z wolną chwilą jest ciężko) to w schroniskowym SPA osoba do tego upoważniona, przeprowadzi zabieg pielęgnacji zwierzęcia.

5. Jak przebiega proces adopcji/jakie są etapy adopcji?

 

Zazwyczaj jest to kilka spotkań, tak jak wspomniałam, osoba wyrażająca chęć adopcji spotyka się w schronisku z opiekunem zwierząt bądź z wyznaczonym wolontariuszem. Poznaje historię zwierzaka (jego mocne i słabe strony), poznaje fizycznie zwierzę, spędza z nim czas, bo to bardzo ważne! Często też, tak jak również wspomniałam, odbywają się spotkania z Grzegorzem - behawiorystą i wspólnie decydujemy kiedy nastąpi ten szczęśliwy dzień.

6. Czy po adopcji schronisko utrzymuje kontakt z opiekunem zwierzaka?

 

Oczywiście! Staramy się! Zarówno opiekunowie zwierząt jak i nasi wspaniali wolontariusze. Nierzadko nawiązują się fajne znajomości, a nawet przyjaźnie międzyludzkie. Fundacja w sposób stały organizuje też fajne prozwierzęce eventy na terenie schroniska, tak jak np. Spacer Gajowy czy Jesień Gajowa – wówczas przyjeżdżają osoby z adoptowanymi psami, osoby kochające zwierzęta, adoptujące je od nas i nie tylko… I jest wspólne kilkugodzinne biesiadowanie. Spacerów, rozmów, opowieści, głasków, przytulania – nie ma końca!

7. Na czym polega praca wolontariusza i jak można nim zostać?

 

Gaj jest schroniskiem OTWARTYM. Chcesz robić, tworzyć dobro? Przyjedź do nas! Misją Fundacji jest zwalczanie bezdomności i złego traktowania zwierząt. Realizujemy ją poprzez:

Prowadzenie schroniska/praca wolontariusza, stworzyliśmy zespół „weekendowy”. W weekendy zespół wolontariuszy spotka się wg ustalonego grafiku i obsługują osoby odwiedzające schronisko chcące wyprowadzić zwierzęta na spacery, zainteresowane adopcją.

Działalność prewencyjną i interwencyjną/praca wolontariusza, stworzyliśmy zespół, który działa w terenie. Wolontariusze przeprowadzają kontrolę przed i po-adopcyjna oraz reagują na sytuacje złego traktowania zwierząt. Zespół działa poprzez wydawanie zaleceń, w uzasadnionych sytuacjach również poprzez odbieranie zwierząt we współpracy z policją oraz strażą miejską, jak również kierowanie spraw do postępowania sądowego.

Działalność edukacyjną

Działalność społeczną

W Gaju można pomagać na wiele sposobów np. wyprowadzając psy na spacery, sprzątając kojce, spędzając czas w kociarni, wyczesując psy i koty, czy choćby przytulając zwierzaki, bo w tym miejscu PRZYTULANIE i CZAS to podstawa!

Szczegóły dot. dokumentów/umowy można uzyskać u naszej wolontariuszki Oli, która koordynuje sprawy wolontariatu 606-670-886.

8. W jaki sposób finansowane jest schronisko?

 

Fundacja Schronisko dla Zwierząt w Gaju prowadzi schronisko na podstawie umowy zawartej z Burmistrzem Śremu, który działa w imieniu Porozumienia Międzygminnego dla 8 gmin. W obszarze działania Fundacji zamieszkuje około 150 000 ludzi. Do schroniska rocznie trafia około 600 psów i kotów. Schronisko prowadzone jest przez organizację pożytku publicznego. Z naszego punktu widzenia jest to najbardziej właściwa forma, ponieważ m.in. stwarza możliwość realizacji idei zwalczania złego traktowania i bezdomności zwierząt przy zachowaniu optymalizacji kosztów.

9. Czy adopcja jest jedyną formą pomocy zwierzakom w schroniskach? Jak jeszcze możemy pomóc?

 

Nie tylko! Form pomocy jest mnóstwo.

Wolontariat

Adopcja wirtualna

Zakup karm, leków, suplementów, żwiru dla kotów, akcesoriów dla zwierząt.

Wsparcie finansowe/darowizna.

Pozyskiwanie nowych sponsorów.

Pozyskiwanie osób, którym się chce pomagać - Fotograficy itd.

Przekazanie 1%

10. Jakie są najpotrzebniejsze rzeczy, które można podarować schronisku?

 

Na terenie schroniska funkcjonuje gabinet weterynaryjny. ZAWSZE w sposób stały potrzebujemy środki opatrunkowe, leki, suplementy diety, akcesoria weterynaryjne takie jak pola operacyjne, nici, igły, wenflony, karmy weterynaryjne oraz dobrej jakości karmy suche i mokre dla psów i kotów.

 

Wywiadu udzielili nam pracownicy Schroniska w Gaju - dziękujemy!

 

Jeśli jesteście zainteresowani adopcją zapraszamy na stronę Schroniska w Gaju oraz ich aktywne social media: Facebook, Instagram.

 

Dodatkowo chcąc pomóc możecie zakupić u nas karmę z kodem: SCHRONISKOWGAJU. Dzięki niemu zakupiona przez Was karma trafia bezpośrednio do schroniska! To także niezbędna forma pomocy - wypełnianie misek podopiecznych schroniska.

Dziękujemy wszystkim biorącym udział w akcji - niech trwa jak najdłużej!